Osoba uprawniona do zachowku może żądać od spadkodawcy wypłaty pieniędzy lub innych dóbr ruchomych lub nieruchomych, które stanowią jego udział w spadku. Spadkodawca ma obowiązek wypłacić zachowek w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym nastąpił jego śmierć.
Osoba uprawniona do zachowku może także złożyć wniosek o przyspieszenie wypłaty zachowku, jeżeli uzna, że spadkodawca nie będzie w stanie wypłacić go w terminie. W takiej sytuacji, sąd może przyspieszyć wypłatę zachowku, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.
Osoba uprawniona do zachowku może także żądać wypłaty zachowku w formie innej niż pieniężna, np. w formie nieruchomości lub innych dóbr ruchomych. W takiej sytuacji, spadkodawca może być zobowiązany do wypłacenia zachowku w formie innej niż pieniężna, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.
Osoba uprawniona do zachowku może także żądać wypłaty zachowku w formie pieniężnej, jeżeli uzna, że nie jest w stanie otrzymać go w formie innej niż pieniężna. W takiej sytuacji, spadkodawca może być zobowiązany do wypłacenia zachowku w formie pieniężnej, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.
Osoba uprawniona do zachowku może także żądać wypłaty zachowku w formie innej niż pieniężna, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione. W takiej sytuacji, spadkodawca może być zobowiązany do wypłacenia zachowku w formie innej niż pieniężna, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.