Zaznacz stronę

Przepisy dotyczące zachowku są zawarte w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi, osoby uprawnione do zachowku to małżonek, dzieci i wnuki spadkodawcy. W przypadku, gdy spadkodawca nie miał małżonka ani dzieci, uprawnionymi do zachowku są jego rodzice. Jeżeli spadkodawca nie miał rodziców, a jedynie dalszych krewnych, to oni mogą dochodzić swoich roszczeń.

Osoby uprawnione do zachowku mogą dochodzić swoich roszczeń w sądzie w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, to osoby uprawnione do zachowku mogą dochodzić swoich roszczeń w ciągu 2 lat od jego śmierci.

Roszczenia o zachowek mogą być dochodzone przed sądem w formie powództwa o zasądzenie kwoty pieniężnej lub w formie powództwa o zasiedzenie się na nieruchomości. W przypadku, gdy roszczenie dotyczy kwoty pieniężnej, sąd może zasądzić odpowiednią kwotę pieniędzy od spadkobierców. W przypadku, gdy roszczenie dotyczy nieruchomości, sąd może przyznać osobie uprawnionej do zachowku prawo do zasiedzenia się na nieruchomości.

Pamiętaj, żeby przed wystąpieniem do sądu o zachowek, uzyskać poradę prawną. Pomoże Ci ona ustalić, czy masz prawo do zachowku oraz jakie są Twoje szanse na uzyskanie go.

Porozmawiajmy - Zadzwoń